12.10.2019 Turun Sisustusmetalli Oy Rantaralli
TuloksetKeskeyttäneet (41)AT-rangaistukset (10)TilastotAikakysely
 << EK4 EK6 >> Yleiskilpailun tulos
Turun Sisustusmetalli Oy Rantaralli
12.10.2019
EK 5, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Naantalin Seudun Ua ry
Fixus Mynä-Auto
 
Luokka 1, Historic -69, Ikäkaudet E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1-4, enintään 1000 cc, Lähti:1
EK5, 9.49km, nopein: 81.7km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
14Forsberg KajFord Anglia6:58,3
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
14Forsberg KajFord Anglia40:50,6

 
Luokka 2, Historic -69, Ikäkaudet E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1-4, enintään 1300 cc, Lähti:2
EK5, 9.49km, nopein: 95.9km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
16Valtaala JariToyota Corolla5:56,3
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
16Valtaala JariToyota Corolla35:16,5


Keskeyttäneet: 8, Leander Matti, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 3, Historic -69, Ikäkaudet E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1-4, enintään 1600 cc, Lähti:4
EK5, 9.49km, nopein: 97km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
17Mäkitalo JuhaAlfa Romeo Giulia5:52,1
23Sarasto MarttiFord Cortina GT5:58,66,5
32Meronen JyrkiFord Cortina GT6:10,718,6
41Salminen SakariFord Cortina GT6:12,120,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
17Mäkitalo JuhaAlfa Romeo Giulia34:42,6
23Sarasto MarttiFord Cortina GT35:21,2 38,6
31Salminen SakariFord Cortina GT37:05,4 2:22,8
42Meronen JyrkiFord Cortina GT37:13,9 2:31,3

 
Luokka 4, Historic -69, Ikäkaudet E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1-4, yli 1600 cc, Lähti:1
EK5, 9.49km, nopein: 98.1km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
15Berner JuhaPlymouth Valiant5:48,3
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
15Berner JuhaPlymouth Valiant35:01,0

 
Luokka 5, Historic -75, Ikäkaudet G2 ja H1, ryhmät 2 ja 4, enintään 1300 cc, Lähti:3
EK5, 9.49km, nopein: 103km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
116Allinen NikoFord Escort 1300 GT5:31,7
212Fonsell PetriFord Escort 1300 GT5:38,66,9
310Turtia JariWartburg 3535:59,728,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
116Allinen NikoFord Escort 1300 GT33:10,1
212Fonsell PetriFord Escort 1300 GT33:11,7 1,6
310Turtia JariWartburg 35336:03,7 2:53,6

 
Luokka 6, Historic -75, Ikäkaudet G2 ja H1, ryhmät 2 ja 4, enintään 1600 cc, Lähti:5
EK5, 9.49km, nopein: 102.4km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
114Kortelahti EeroSunbeam Avenger 1600 GT5:33,6
217Loppi KariFord Cortina 1600 GT5:35,41,8
313Holm IlpoFord Escort 16005:40,67,0
415Frilander MikkoSunbeam Avenger 1600 GT5:55,121,5
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
114Kortelahti EeroSunbeam Avenger 1600 GT33:02,5
217Loppi KariFord Cortina 1600 GT33:33,8 31,3
313Holm IlpoFord Escort 160034:09,9 1:07,4
415Frilander MikkoSunbeam Avenger 1600 GT34:36,5 1:34,0


Keskeyttäneet: 9, Lehtinen Juhani, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 7, Historic -75, Ikäkaudet G2 ja H1, ryhmät 2 ja 4, yli 1600 cc, Lähti:2
EK5, 9.49km, nopein: 95.2km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
111Lindholm BertilVolvo 1645:59,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
111Lindholm BertilVolvo 16437:15,2


Keskeyttäneet: 18, Hietanen Ilpo, 3B, Tekninen vika
 
Luokka 8, Historic -81, Ikäkaudet G1, G2, H1, H2 ja I, ryhmät 1 ja 3, enintään 1300 cc, Lähti:2
EK5, 9.49km, nopein: 88km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
122Tiinus RistoSunbeam Avenger6:28,1
223Hakala MarkkuToyota Corolla6:41,613,5
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
122Tiinus RistoSunbeam Avenger38:41,5
223Hakala MarkkuToyota Corolla39:26,7 45,2

 
Luokka 9, Historic -81, Ikäkaudet G1, G2, H1, H2 ja I, ryhmät 1 ja 3, enintään 1600 cc, Lähti:1
EK5, 9.49km, nopein: 84.2km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
124Lindroos EsaSunbeam Avenger 1600 GT6:45,9
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
124Lindroos EsaSunbeam Avenger 1600 GT40:16,4

 
Luokka 11, Historic -81, Ikäkaudet H2 ja I, ryhmät 2 ja 4, enintään 1300 cc, Lähti:2
EK5, 9.49km, nopein: 99.1km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
125Hållfast KeijoToyota Starlet 1300 (KP61)5:44,9
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
125Hållfast KeijoToyota Starlet 1300 (KP61)33:56,9


Keskeyttäneet: 21, Haake Jesse-Joonas, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 13, Historic -81, Ikäkaudet H2 ja I, ryhmät 2 ja 4, yli 1600 cc, Lähti:7
EK5, 9.49km, nopein: 106.9km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
119Jaatinen MattiVolvo 2425:19,7
226Eerola HarriFord Escort RS 20005:22,22,5
329Sakselin AnteroVolvo 2425:22,32,6
430Vuori JuhaniVolvo 2425:24,64,9
527Hartikka ReijoOpel Kadett C Rallye 2.0E5:39,619,9
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
119Jaatinen MattiVolvo 24231:51,8
229Sakselin AnteroVolvo 24232:27,8 36,0
326Eerola HarriFord Escort RS 200032:28,4 36,6
430Vuori JuhaniVolvo 24232:31,3 39,5
527Hartikka ReijoOpel Kadett C Rallye 2.0E33:34,4 1:42,6


Keskeyttäneet: 20, Piekkala Jere, 3B, Tekninen vika  -   28, Koivunen Teemu, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 20, Piekkala Jere, 1B, EK-maksimi, 3:20,0
 
Luokka 14, Historic -90, Ikäkaudet J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, enintään 1300 cc, Lähti:2
EK5, 9.49km, nopein: 95.5km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
135Selänne JuhaPeugeot 205 Rallye5:57,9
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
135Selänne JuhaPeugeot 205 Rallye34:56,7


Keskeyttäneet: 33, Laamanen Seppo, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 16, Historic -90, Ikäkaudet J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, enintään 2000 cc, Lähti:3
EK5, 9.49km, nopein: 105.1km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
134Karttunen ArttuOpel Kadett E GSi 16V/5:25,0
236Laakso MarkkuVolkswagen Golf GTI 18005:41,616,6
331Pitkänen PanuAlfa Romeo Alfetta GTV 2.06:17,052,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
134Karttunen ArttuOpel Kadett E GSi 16V/32:42,8
236Laakso MarkkuVolkswagen Golf GTI 180034:36,4*1:53,6
331Pitkänen PanuAlfa Romeo Alfetta GTV 2.040:43,5*8:00,7


*AT-pisteet: 36, Laakso Markku, 3D, Myöhä, 1:00,0  -   31, Pitkänen Panu, 2A, Ennakko, 2:00,0
 
Luokka 17, Historic -90, Ikäkaudet J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, yli 2000 cc, Lähti:1
EK5, 9.49km, nopein: 93.3km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
132Tarvainen Matti J.Mitsubishi Galant VR46:06,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
132Tarvainen Matti J.Mitsubishi Galant VR438:05,9

 
Luokka 19, Historic Nuottisarja, Ikäkaudet G2-J2, ryhmät 1-4, N, A ja B, enintään 1300 cc, Lähti:2
EK5, 9.49km, nopein: 101km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
154Wikstedt MikaelOpel Kadett 1.35:38,2
253Pitkäniemi TimoFord Escort 1300 GT5:44,66,4
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
153Pitkäniemi TimoFord Escort 1300 GT33:47,9
254Wikstedt MikaelOpel Kadett 1.334:58,4 1:10,5

 
Luokka 20, Historic Nuottisarja, Ikäkaudet G2-J2, ryhmät 1-4, N, A ja B, enintään 1600 cc, Lähti:2
EK5, 9.49km, nopein: 98.7km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
151Leponiemi AnttiFord Escort 16005:46,2
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
151Leponiemi AnttiFord Escort 160033:32,7


Keskeyttäneet: 52, Koskinen Pasi, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 21, Historic Nuottisarja, Ikäkaudet G2-J2, ryhmät 1-4, N, A ja B, enintään 2000 cc, Lähti:1
EK5, 9.49km, nopein: 111km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
155Toivonen JanneOpel Kadett E GSi 16V/5:07,8
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
155Toivonen JanneOpel Kadett E GSi 16V/30:47,7

 
Luokka 22, Historic Nuottisarja, Ikäkaudet G2-J2, ryhmät 1-4, N, A ja B, yli 2000 cc, Lähti:4
EK5, 9.49km, nopein: 110.3km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
148Sirro MarttiAudi Quattro (671/B242)5:09,7
250Koivisto TeemuMercedes Benz 280 CE6:00,250,5
349Salminen AriPorsche 924 Turbo6:03,954,2
447Aalto YrjöToyota Celica 2000 GT-Four (ST165)6:04,254,5
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
148Sirro MarttiAudi Quattro (671/B242)31:00,1
250Koivisto TeemuMercedes Benz 280 CE36:06,2 5:06,1
347Aalto YrjöToyota Celica 2000 GT-Four (ST165)36:17,5 5:17,4
449Salminen AriPorsche 924 Turbo37:07,6 6:07,5

 
Luokka 24, RSJM 1: V1600, Lähti:6
EK5, 9.49km, nopein: 104km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
175Viljamaa PeetuFord Fiesta5:28,5
274Räsänen JyriToyota Corolla5:31,22,7
376Jäppinen HenryFord Focus5:38,09,5
477Savikko AleksiVolkswagen Golf IV5:40,111,6
579Hämäläinen KalleHonda Civic5:51,122,6
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
174Räsänen JyriToyota Corolla33:09,2
275Viljamaa PeetuFord Fiesta33:09,3 0,1
376Jäppinen HenryFord Focus33:27,3 18,1
477Savikko AleksiVolkswagen Golf IV33:32,1 22,9
579Hämäläinen KalleHonda Civic35:27,6*2:18,4


Keskeyttäneet: 78, Levonoja Pasi, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 79, Hämäläinen Kalle, 3C, Myöhä, 20,0
 
Luokka 25, RSJM 2: N, A ja FIN-R enintään 1400 cc, FIA R1 enintään 1600 cc, Lähti:3
EK5, 9.49km, nopein: 105.4km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
181Suomalainen RoopeSuzuki Swift GTI5:24,0
283Ristimäki OlliSkoda Felicia5:52,328,3
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
181Suomalainen RoopeSuzuki Swift GTI32:37,2
283Ristimäki OlliSkoda Felicia34:49,8 2:12,6


Keskeyttäneet: 82, Varjo Teemu, 5B, Tekninen vika
 
Luokka 26, RSJM 3: FIA R2 enintään 1600 cc, Ryhmä F enintään 1600 cc, FIN-R enintään 1600 cc, Lähti:5
EK5, 9.49km, nopein: 108.6km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
185Nieminen KristianToyota Starlet5:14,7
287Nyblom EmilCitroën C2 R25:25,010,3
389Hyvärinen TomiToyota Starlet 1200 (KP62)5:49,134,4
488Salminen TeemuToyota Corolla6:19,31:04,6
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
185Nieminen KristianToyota Starlet31:03,4
287Nyblom EmilCitroën C2 R232:12,9 1:09,5
389Hyvärinen TomiToyota Starlet 1200 (KP62)35:07,1 4:03,7
488Salminen TeemuToyota Corolla38:35,8*7:32,4


Keskeyttäneet: 86, Jorvala Juuso, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 88, Salminen Teemu, 2A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 27, RSJM 4: N, A ja FIN-R yli 1600 cc, Ryhmä F yli 1600 cc, FIA R3 ja R3T, Lähti:12
EK5, 9.49km, nopein: 109.8km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
195Suvanto JarnoBMW 325i5:11,2
290Hast MikkoBMW 325i (E36)5:13,01,8
391Ämmälä JereBMW M3 (E36)5:13,82,6
498Siirilä JuhaHonda Civic5:17,36,1
5100Hutri EsaBMW 328i5:24,313,1
694Baarman BjarneHonda Civic Type R (EP3)5:53,041,8
796Vilen ToniHonda Civic Type R5:58,247,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
191Ämmälä JereBMW M3 (E36)30:37,9
290Hast MikkoBMW 325i (E36)30:43,7 5,8
398Siirilä JuhaHonda Civic31:14,3 36,4
495Suvanto JarnoBMW 325i31:47,6 1:09,7
5100Hutri EsaBMW 328i32:15,6 1:37,7
694Baarman BjarneHonda Civic Type R (EP3)34:48,8 4:10,9
796Vilen ToniHonda Civic Type R36:48,6*6:10,7


Keskeyttäneet: 92, Pietilä Arto, 1B, Tekninen vika  -   93, Suni Aki, 5A, Tekninen vika  -   97, Raittinen Matti, 5B, Tekninen vika  -   101, Jalavikko Ari, 2B, Ulosajo  -   102, Mäkelä Lauri, 3D, Tekninen vika
*AT-pisteet: 96, Vilen Toni, 3C, Myöhä, 40,0
 
Luokka 29, Nuorten SM, V1600, Lähti:18
EK5, 9.49km, nopein: 103.7km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
158Heino NiklasToyota Yaris5:29,5
259Goman PatrikCitroën C2 VTS5:30,71,2
357Säisä VerneriRenault Clio 16V5:32,42,9
464Pajuoja WalleRenault Megane5:35,25,7
561Herranen ToniFord Fiesta 1.65:35,66,1
656Kiminki MikoHonda Civic5:36,67,1
765Hirvonen KimiRenault Clio 1.6 16V (Type CB1D0)5:37,78,2
867Saarinen KonstaSuzuki Ignis Sport5:38,69,1
969Pulkkinen VeetiFord Fiesta 1.65:44,915,4
1066Helander LeeviRenault Clio5:49,720,2
1168Palomäki SeveriMini One5:57,528,0
1272Sakko MiroFord Fiesta 1.66:03,834,3
1370Salonen ArttuAlfa Romeo 1476:16,246,7
1471Korhonen NuuttiFord Focus6:18,749,2
1563Jäppinen PetteriAlfa Romeo 14716:00,010:30,5
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
158Heino NiklasToyota Yaris32:45,4
257Säisä VerneriRenault Clio 16V32:54,9 9,5
361Herranen ToniFord Fiesta 1.632:57,2 11,8
459Goman PatrikCitroën C2 VTS33:06,4 21,0
556Kiminki MikoHonda Civic33:18,8 33,4
664Pajuoja WalleRenault Megane33:19,5 34,1
765Hirvonen KimiRenault Clio 1.6 16V (Type CB1D0)33:35,1 49,7
867Saarinen KonstaSuzuki Ignis Sport33:37,8 52,4
966Helander LeeviRenault Clio34:06,3 1:20,9
1069Pulkkinen VeetiFord Fiesta 1.634:54,5 2:09,1
1168Palomäki SeveriMini One35:18,2 2:32,8
1272Sakko MiroFord Fiesta 1.635:47,3 3:01,9
1370Salonen ArttuAlfa Romeo 14738:13,8 5:28,4
1471Korhonen NuuttiFord Focus38:30,4 5:45,0
1563Jäppinen PetteriAlfa Romeo 14744:04,9*11:19,5


Keskeyttäneet: 60, Lahtinen Eeka, 5B, Ulosajo  -   62, Lassila Leevi, 3B, Tekninen vika  -   73, Heino Tommi, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 63, Jäppinen Petteri, 5B, EK-maksimi, 40,0
 
Luokka 30, Rally Trophy 1: V1600, Lähti:1
EK5, 9.49km, nopein: 93.8km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
180Lindstedt IlkkaMini One6:04,4
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
180Lindstedt IlkkaMini One35:58,5

 
Luokka 31, Rally Trophy 2: N, A ja FIN-R enintään 1400 cc, FIA R1 enintään 1600 cc, Lähti:1
EK5, 9.49km, nopein: 105.4km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
184Laaksonen JaniVolkswagen Polo 1.45:24,2
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
184Laaksonen JaniVolkswagen Polo 1.431:56,6

 
Luokka 32, Naisten Cup: Ryhmien F, N, A, FIN-R, V1600 ja FIA-R -luokkien 2WD-autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:2
EK5, 9.49km, nopein: 100.9km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
1103Valtaala ElinaToyota Altezza RS2005:38,6
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1103Valtaala ElinaToyota Altezza RS20033:26,4


Keskeyttäneet: 104, Valme Jonna, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 33, AirCooled.fi VW Rally Serie, kuutiotilavuus luokkasäännön mukaan, Lähti:9
EK5, 9.49km, nopein: 100.2km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
145Eerola ErkkiVolkswagen 1302 S5:41,1
243Laine JukkaVolkswagen 1302 S5:42,51,4
339Laaksonen JuhaniVolkswagen 1302 S5:44,73,6
444Niittymäki EsaVolkswagen 1302 S5:53,212,1
542Hannu MikaVolkswagen 1600 TL6:00,519,4
638Juutilainen HeikkiVolkswagen 1302 S6:06,024,9
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
145Eerola ErkkiVolkswagen 1302 S33:31,2
243Laine JukkaVolkswagen 1302 S34:14,5 43,3
339Laaksonen JuhaniVolkswagen 1302 S34:26,8 55,6
444Niittymäki EsaVolkswagen 1302 S35:01,9 1:30,7
542Hannu MikaVolkswagen 1600 TL35:11,3 1:40,1
638Juutilainen HeikkiVolkswagen 1302 S36:28,3 2:57,1


Keskeyttäneet: 37, Möller Mika, 2A, Tekninen vika  -   41, Haapalainen Kari, LÄHTÖ, Tekninen vika  -   46, Aaltonen Kari, 3B, Ulosajo
 
Luokka 35, BMW-Rallisarja, kuutiotilavuus luokkasäännön mukaan, Lähti:15
EK5, 9.49km, nopein: 107.6km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
1114Hirvijärvi LasseBMW 325i (E36/2)5:17,5
2117Hokkanen HannuBMW 325i (E36)5:22,24,7
3118Laurila SamiBMW 325i (E36)5:25,07,5
4107Alalantela JukkaBMW 325i (E36)5:28,310,8
5108Nieminen JoniBMW 325i (E36)5:29,612,1
6115Luoma-aho AnssiBMW 325i5:36,519,0
7106Lappalainen PasiBMW 325i (E36)5:39,221,7
8116Koski RikuBMW 325i (E36)5:39,822,3
9111Saarinen TimoBMW 325i (E36)6:00,042,5
10112Näsi JuhaBMW 325i (E36)6:06,048,5
11105Kalliomäki IivariBMW 325i (E36)6:06,649,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1114Hirvijärvi LasseBMW 325i (E36/2)31:49,5
2117Hokkanen HannuBMW 325i (E36)31:50,4 0,9
3118Laurila SamiBMW 325i (E36)32:13,3 23,8
4108Nieminen JoniBMW 325i (E36)32:55,7 1:06,2
5107Alalantela JukkaBMW 325i (E36)32:58,1 1:08,6
6116Koski RikuBMW 325i (E36)33:19,4 1:29,9
7115Luoma-aho AnssiBMW 325i33:29,9 1:40,4
8106Lappalainen PasiBMW 325i (E36)34:09,6 2:20,1
9112Näsi JuhaBMW 325i (E36)35:19,7 3:30,2
10105Kalliomäki IivariBMW 325i (E36)36:30,5 4:41,0
11111Saarinen TimoBMW 325i (E36)36:31,8 4:42,3


Keskeyttäneet: 109, Paappanen Pasi, 5B, Tekninen vika  -   110, Hatanmaa Ville, 2B, Tekninen vika  -   113, Pellinen Tero, 3B, Tekninen vika  -   119, Lavio Jaakko, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 36, Nuottiluokka, 2WD, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:13
EK5, 9.49km, nopein: 111.8km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
1128Forsgren KimToyota Starlet5:05,7
2124Rantasalo MikaCitroën C2 R25:06,20,5
3125Hynynen TeemuHonda Civic Type R (EP3)5:15,09,3
4126Janger TomiToyota Starlet5:19,113,4
5127Kopalainen PenttiFord Escort RS 20005:19,513,8
6133Suvanto ReinoVolvo 2425:35,329,6
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1124Rantasalo MikaCitroën C2 R230:11,5
2128Forsgren KimToyota Starlet30:25,0 13,5
3125Hynynen TeemuHonda Civic Type R (EP3)31:21,3 1:09,8
4126Janger TomiToyota Starlet31:35,3 1:23,8
5127Kopalainen PenttiFord Escort RS 200031:44,8 1:33,3
6133Suvanto ReinoVolvo 24235:08,0*4:56,5


Keskeyttäneet: 120, Mattila Reijo, 3C, Tekninen vika  -   121, Juhannusvuori Kimmo, 2B, Tekninen vika  -   122, Patajoki Niko, 4B, Tekninen vika  -   123, Kovanen Seppo, 5B, Tekninen vika  -   129, Lehto Tero, 4B, Ulosajo  -   130, Patajoki Peetu, 4B, Ulosajo  -   131, Kopalainen Aleksi, 5B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 133, Suvanto Reino, 3C, Myöhä, 50,0  -   122, Patajoki Niko, 2A, Myöhä, 1:00,0  -   122, Patajoki Niko, 1B, EK-maksimi, 1:40,0
 
Luokka 37, 2WD, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:10
EK5, 9.49km, nopein: 110.9km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
1141Mikkola JerryToyota Corolla GT5:08,0
2143Piirainen JariBMW M35:08,20,2
3138Rokka SamiBMW 325i5:09,51,5
4140Högström JuhaToyota Corolla GT5:09,71,7
5134Aaltonen AnttiOpel Astra F GSi 16V /5:16,78,7
6137Rantasalo EsaOpel Kadett GSi 16V5:17,99,9
7139Sorjasaari JyrkiFiat 131 Racing5:22,714,7
8135Rantala TaunoFord Escort RS 20005:23,615,6
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1141Mikkola JerryToyota Corolla GT30:36,1
2140Högström JuhaToyota Corolla GT30:41,3 5,2
3143Piirainen JariBMW M330:52,2 16,1
4138Rokka SamiBMW 325i31:07,0 30,9
5134Aaltonen AnttiOpel Astra F GSi 16V /31:31,0 54,9
6139Sorjasaari JyrkiFiat 131 Racing31:47,6 1:11,5
7137Rantasalo EsaOpel Kadett GSi 16V31:58,9 1:22,8
8135Rantala TaunoFord Escort RS 200032:40,8 2:04,7


Keskeyttäneet: 142, Saari Sami, 3C, Tekninen vika  -   144, Kesseli Raimo, 2B, Tekninen vika