12.10.2019 Turun Sisustusmetalli Oy Rantaralli
TuloksetKeskeyttäneet (41)AT-rangaistukset (10)TilastotAikakysely
 << EK2 EK4 >> Yleiskilpailun tulos
Turun Sisustusmetalli Oy Rantaralli
12.10.2019
EK 3, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Naantalin Seudun Ua ry
VAUHTIPISTE.FI
 
Luokka 1, Historic -69, Ikäkaudet E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1-4, enintään 1000 cc, Lähti:1
EK3, 17.35km, nopein: 85.2km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
14Forsberg KajFord Anglia12:13,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
14Forsberg KajFord Anglia25:26,7

 
Luokka 2, Historic -69, Ikäkaudet E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1-4, enintään 1300 cc, Lähti:2
EK3, 17.35km, nopein: 96.2km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
16Valtaala JariToyota Corolla10:49,4
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
16Valtaala JariToyota Corolla22:21,7


Keskeyttäneet: 8, Leander Matti, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 3, Historic -69, Ikäkaudet E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1-4, enintään 1600 cc, Lähti:4
EK3, 17.35km, nopein: 98.2km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
17Mäkitalo JuhaAlfa Romeo Giulia10:35,8
23Sarasto MarttiFord Cortina GT10:46,510,7
32Meronen JyrkiFord Cortina GT11:17,741,9
41Salminen SakariFord Cortina GT11:28,352,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
17Mäkitalo JuhaAlfa Romeo Giulia21:55,5
23Sarasto MarttiFord Cortina GT22:15,0 19,5
31Salminen SakariFord Cortina GT23:28,0 1:32,5
42Meronen JyrkiFord Cortina GT23:42,3 1:46,8

 
Luokka 4, Historic -69, Ikäkaudet E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1-4, yli 1600 cc, Lähti:1
EK3, 17.35km, nopein: 98.1km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
15Berner JuhaPlymouth Valiant10:36,4
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
15Berner JuhaPlymouth Valiant22:15,6

 
Luokka 5, Historic -75, Ikäkaudet G2 ja H1, ryhmät 2 ja 4, enintään 1300 cc, Lähti:3
EK3, 17.35km, nopein: 103.8km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
116Allinen NikoFord Escort 1300 GT10:01,8
212Fonsell PetriFord Escort 1300 GT10:05,03,2
310Turtia JariWartburg 35310:56,754,9
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
112Fonsell PetriFord Escort 1300 GT20:58,4
216Allinen NikoFord Escort 1300 GT21:10,0 11,6
310Turtia JariWartburg 35322:56,5 1:58,1

 
Luokka 6, Historic -75, Ikäkaudet G2 ja H1, ryhmät 2 ja 4, enintään 1600 cc, Lähti:5
EK3, 17.35km, nopein: 102.4km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
114Kortelahti EeroSunbeam Avenger 1600 GT10:10,0
217Loppi KariFord Cortina 1600 GT10:21,211,2
313Holm IlpoFord Escort 160010:23,913,9
415Frilander MikkoSunbeam Avenger 1600 GT10:25,815,8
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
114Kortelahti EeroSunbeam Avenger 1600 GT20:52,9
217Loppi KariFord Cortina 1600 GT21:17,5 24,6
313Holm IlpoFord Escort 160021:39,5 46,6
415Frilander MikkoSunbeam Avenger 1600 GT21:46,9 54,0


Keskeyttäneet: 9, Lehtinen Juhani, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 7, Historic -75, Ikäkaudet G2 ja H1, ryhmät 2 ja 4, yli 1600 cc, Lähti:2
EK3, 17.35km, nopein: 98.2km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
111Lindholm BertilVolvo 16410:36,2
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
111Lindholm BertilVolvo 16424:19,8


Keskeyttäneet: 18, Hietanen Ilpo, 3B, Tekninen vika
 
Luokka 8, Historic -81, Ikäkaudet G1, G2, H1, H2 ja I, ryhmät 1 ja 3, enintään 1300 cc, Lähti:2
EK3, 17.35km, nopein: 89.7km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
122Tiinus RistoSunbeam Avenger11:36,7
223Hakala MarkkuToyota Corolla11:47,811,1
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
122Tiinus RistoSunbeam Avenger24:37,0
223Hakala MarkkuToyota Corolla24:47,1 10,1

 
Luokka 9, Historic -81, Ikäkaudet G1, G2, H1, H2 ja I, ryhmät 1 ja 3, enintään 1600 cc, Lähti:1
EK3, 17.35km, nopein: 84km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
124Lindroos EsaSunbeam Avenger 1600 GT12:24,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
124Lindroos EsaSunbeam Avenger 1600 GT25:05,4

 
Luokka 11, Historic -81, Ikäkaudet H2 ja I, ryhmät 2 ja 4, enintään 1300 cc, Lähti:2
EK3, 17.35km, nopein: 100.4km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
125Hållfast KeijoToyota Starlet 1300 (KP61)10:22,2
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
125Hållfast KeijoToyota Starlet 1300 (KP61)21:31,7


Keskeyttäneet: 21, Haake Jesse-Joonas, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 13, Historic -81, Ikäkaudet H2 ja I, ryhmät 2 ja 4, yli 1600 cc, Lähti:7
EK3, 17.35km, nopein: 106.6km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
119Jaatinen MattiVolvo 2429:46,0
230Vuori JuhaniVolvo 2429:53,47,4
329Sakselin AnteroVolvo 2429:55,09,0
426Eerola HarriFord Escort RS 20009:56,610,6
527Hartikka ReijoOpel Kadett C Rallye 2.0E10:11,925,9
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
119Jaatinen MattiVolvo 24220:10,7
229Sakselin AnteroVolvo 24220:39,7 29,0
326Eerola HarriFord Escort RS 200020:43,6 32,9
430Vuori JuhaniVolvo 24220:43,9 33,2
527Hartikka ReijoOpel Kadett C Rallye 2.0E21:09,8 59,1


Keskeyttäneet: 20, Piekkala Jere, 3B, Tekninen vika  -   28, Koivunen Teemu, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 20, Piekkala Jere, 1B, EK-maksimi, 3:20,0
 
Luokka 14, Historic -90, Ikäkaudet J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, enintään 1300 cc, Lähti:2
EK3, 17.35km, nopein: 98km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
135Selänne JuhaPeugeot 205 Rallye10:37,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
135Selänne JuhaPeugeot 205 Rallye21:55,4


Keskeyttäneet: 33, Laamanen Seppo, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 16, Historic -90, Ikäkaudet J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, enintään 2000 cc, Lähti:3
EK3, 17.35km, nopein: 104.9km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
134Karttunen ArttuOpel Kadett E GSi 16V/9:55,4
236Laakso MarkkuVolkswagen Golf GTI 180010:14,118,7
331Pitkänen PanuAlfa Romeo Alfetta GTV 2.011:46,81:51,4
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
134Karttunen ArttuOpel Kadett E GSi 16V/20:48,3
236Laakso MarkkuVolkswagen Golf GTI 180021:15,6 27,3
331Pitkänen PanuAlfa Romeo Alfetta GTV 2.026:47,8*5:59,5


*AT-pisteet: 31, Pitkänen Panu, 2A, Ennakko, 2:00,0
 
Luokka 17, Historic -90, Ikäkaudet J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, yli 2000 cc, Lähti:1
EK3, 17.35km, nopein: 87.3km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
132Tarvainen Matti J.Mitsubishi Galant VR411:55,2
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
132Tarvainen Matti J.Mitsubishi Galant VR424:23,1

 
Luokka 19, Historic Nuottisarja, Ikäkaudet G2-J2, ryhmät 1-4, N, A ja B, enintään 1300 cc, Lähti:2
EK3, 17.35km, nopein: 101.4km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
153Pitkäniemi TimoFord Escort 1300 GT10:15,7
254Wikstedt MikaelOpel Kadett 1.311:40,71:25,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
153Pitkäniemi TimoFord Escort 1300 GT21:23,4
254Wikstedt MikaelOpel Kadett 1.322:45,1 1:21,7

 
Luokka 20, Historic Nuottisarja, Ikäkaudet G2-J2, ryhmät 1-4, N, A ja B, enintään 1600 cc, Lähti:2
EK3, 17.35km, nopein: 100.7km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
151Leponiemi AnttiFord Escort 160010:20,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
151Leponiemi AnttiFord Escort 160021:01,3


Keskeyttäneet: 52, Koskinen Pasi, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 21, Historic Nuottisarja, Ikäkaudet G2-J2, ryhmät 1-4, N, A ja B, enintään 2000 cc, Lähti:1
EK3, 17.35km, nopein: 111.1km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
155Toivonen JanneOpel Kadett E GSi 16V/9:22,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
155Toivonen JanneOpel Kadett E GSi 16V/19:36,2

 
Luokka 22, Historic Nuottisarja, Ikäkaudet G2-J2, ryhmät 1-4, N, A ja B, yli 2000 cc, Lähti:4
EK3, 17.35km, nopein: 110.4km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
148Sirro MarttiAudi Quattro (671/B242)9:25,6
250Koivisto TeemuMercedes Benz 280 CE10:53,91:28,3
347Aalto YrjöToyota Celica 2000 GT-Four (ST165)11:02,71:37,1
449Salminen AriPorsche 924 Turbo11:10,31:44,7
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
148Sirro MarttiAudi Quattro (671/B242)19:42,6
247Aalto YrjöToyota Celica 2000 GT-Four (ST165)22:47,6 3:05,0
350Koivisto TeemuMercedes Benz 280 CE22:52,2 3:09,6
449Salminen AriPorsche 924 Turbo23:39,8 3:57,2

 
Luokka 24, RSJM 1: V1600, Lähti:6
EK3, 17.35km, nopein: 103km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
174Räsänen JyriToyota Corolla10:06,7
275Viljamaa PeetuFord Fiesta10:07,10,4
377Savikko AleksiVolkswagen Golf IV10:11,24,5
476Jäppinen HenryFord Focus10:11,85,1
579Hämäläinen KalleHonda Civic10:42,335,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
174Räsänen JyriToyota Corolla20:59,2
275Viljamaa PeetuFord Fiesta21:10,2 11,0
376Jäppinen HenryFord Focus21:10,8 11,6
477Savikko AleksiVolkswagen Golf IV21:11,7 12,5
579Hämäläinen KalleHonda Civic22:21,0 1:21,8


Keskeyttäneet: 78, Levonoja Pasi, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 25, RSJM 2: N, A ja FIN-R enintään 1400 cc, FIA R1 enintään 1600 cc, Lähti:3
EK3, 17.35km, nopein: 106.3km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
182Varjo TeemuNissan Micra Kit Car9:47,6
281Suomalainen RoopeSuzuki Swift GTI9:58,410,8
383Ristimäki OlliSkoda Felicia10:30,242,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
182Varjo TeemuNissan Micra Kit Car20:25,9
281Suomalainen RoopeSuzuki Swift GTI20:43,3 17,4
383Ristimäki OlliSkoda Felicia22:01,3 1:35,4

 
Luokka 26, RSJM 3: FIA R2 enintään 1600 cc, Ryhmä F enintään 1600 cc, FIN-R enintään 1600 cc, Lähti:5
EK3, 17.35km, nopein: 110.3km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
185Nieminen KristianToyota Starlet9:26,1
287Nyblom EmilCitroën C2 R29:50,524,4
389Hyvärinen TomiToyota Starlet 1200 (KP62)10:40,81:14,7
488Salminen TeemuToyota Corolla11:43,52:17,4
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
185Nieminen KristianToyota Starlet19:35,5
287Nyblom EmilCitroën C2 R220:25,3 49,8
389Hyvärinen TomiToyota Starlet 1200 (KP62)22:07,8 2:32,3
488Salminen TeemuToyota Corolla24:42,2*5:06,7


Keskeyttäneet: 86, Jorvala Juuso, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 88, Salminen Teemu, 2A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 27, RSJM 4: N, A ja FIN-R yli 1600 cc, Ryhmä F yli 1600 cc, FIA R3 ja R3T, Lähti:12
EK3, 17.35km, nopein: 110.7km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
190Hast MikkoBMW 325i (E36)9:24,0
291Ämmälä JereBMW M3 (E36)9:24,40,4
398Siirilä JuhaHonda Civic9:29,85,8
495Suvanto JarnoBMW 325i9:35,711,7
597Raittinen MattiFord Escort RS 20009:39,615,6
6100Hutri EsaBMW 328i9:39,715,7
7102Mäkelä LauriOpel Kadett E GSi 2.0/10:03,239,2
894Baarman BjarneHonda Civic Type R (EP3)10:24,11:00,1
993Suni AkiFord Escort RS 200010:24,81:00,8
1096Vilen ToniHonda Civic Type R11:11,41:47,4
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
191Ämmälä JereBMW M3 (E36)19:19,7
290Hast MikkoBMW 325i (E36)19:23,8 4,1
398Siirilä JuhaHonda Civic19:43,7 24,0
497Raittinen MattiFord Escort RS 200020:15,3 55,6
595Suvanto JarnoBMW 325i20:17,5 57,8
6100Hutri EsaBMW 328i20:28,5 1:08,8
7102Mäkelä LauriOpel Kadett E GSi 2.0/20:43,0 1:23,3
893Suni AkiFord Escort RS 200021:31,8 2:12,1
994Baarman BjarneHonda Civic Type R (EP3)21:56,5 2:36,8
1096Vilen ToniHonda Civic Type R22:57,4 3:37,7


Keskeyttäneet: 92, Pietilä Arto, 1B, Tekninen vika  -   101, Jalavikko Ari, 2B, Ulosajo
 
Luokka 29, Nuorten SM, V1600, Lähti:18
EK3, 17.35km, nopein: 104.9km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
157Säisä VerneriRenault Clio 16V9:55,6
258Heino NiklasToyota Yaris9:55,6
363Jäppinen PetteriAlfa Romeo 14710:01,45,8
456Kiminki MikoHonda Civic10:01,76,1
559Goman PatrikCitroën C2 VTS10:04,69,0
661Herranen ToniFord Fiesta 1.610:04,79,1
760Lahtinen EekaSuzuki Swift Sport10:07,311,7
864Pajuoja WalleRenault Megane10:08,312,7
965Hirvonen KimiRenault Clio 1.6 16V (Type CB1D0)10:12,516,9
1067Saarinen KonstaSuzuki Ignis Sport10:12,617,0
1166Helander LeeviRenault Clio10:18,222,6
1269Pulkkinen VeetiFord Fiesta 1.610:44,949,3
1368Palomäki SeveriMini One10:48,552,9
1472Sakko MiroFord Fiesta 1.610:49,053,4
1570Salonen ArttuAlfa Romeo 14711:40,71:45,1
1671Korhonen NuuttiFord Focus11:47,21:51,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
158Heino NiklasToyota Yaris20:43,9
261Herranen ToniFord Fiesta 1.620:52,0 8,1
357Säisä VerneriRenault Clio 16V20:52,1 8,2
463Jäppinen PetteriAlfa Romeo 14720:53,3 9,4
559Goman PatrikCitroën C2 VTS21:01,6 17,7
656Kiminki MikoHonda Civic21:05,8 21,9
764Pajuoja WalleRenault Megane21:07,4 23,5
860Lahtinen EekaSuzuki Swift Sport21:14,7 30,8
965Hirvonen KimiRenault Clio 1.6 16V (Type CB1D0)21:17,6 33,7
1067Saarinen KonstaSuzuki Ignis Sport21:20,3 36,4
1166Helander LeeviRenault Clio21:31,9 48,0
1269Pulkkinen VeetiFord Fiesta 1.622:16,8 1:32,9
1368Palomäki SeveriMini One22:20,8 1:36,9
1472Sakko MiroFord Fiesta 1.622:36,9 1:53,0
1570Salonen ArttuAlfa Romeo 14724:23,5 3:39,6
1671Korhonen NuuttiFord Focus24:40,2 3:56,3


Keskeyttäneet: 62, Lassila Leevi, 3B, Tekninen vika  -   73, Heino Tommi, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 30, Rally Trophy 1: V1600, Lähti:1
EK3, 17.35km, nopein: 95.6km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
180Lindstedt IlkkaMini One10:53,2
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
180Lindstedt IlkkaMini One22:40,7

 
Luokka 31, Rally Trophy 2: N, A ja FIN-R enintään 1400 cc, FIA R1 enintään 1600 cc, Lähti:1
EK3, 17.35km, nopein: 107km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
184Laaksonen JaniVolkswagen Polo 1.49:43,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
184Laaksonen JaniVolkswagen Polo 1.420:09,8

 
Luokka 32, Naisten Cup: Ryhmien F, N, A, FIN-R, V1600 ja FIA-R -luokkien 2WD-autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:2
EK3, 17.35km, nopein: 102.6km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
1103Valtaala ElinaToyota Altezza RS20010:08,9
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1103Valtaala ElinaToyota Altezza RS20021:06,8


Keskeyttäneet: 104, Valme Jonna, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 33, AirCooled.fi VW Rally Serie, kuutiotilavuus luokkasäännön mukaan, Lähti:9
EK3, 17.35km, nopein: 101.8km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
145Eerola ErkkiVolkswagen 1302 S10:13,8
243Laine JukkaVolkswagen 1302 S10:25,111,3
339Laaksonen JuhaniVolkswagen 1302 S10:30,116,3
442Hannu MikaVolkswagen 1600 TL10:38,024,2
544Niittymäki EsaVolkswagen 1302 S10:46,432,6
638Juutilainen HeikkiVolkswagen 1302 S10:57,944,1
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
145Eerola ErkkiVolkswagen 1302 S21:09,5
243Laine JukkaVolkswagen 1302 S21:39,0 29,5
339Laaksonen JuhaniVolkswagen 1302 S21:57,5 48,0
444Niittymäki EsaVolkswagen 1302 S22:10,1 1:00,6
542Hannu MikaVolkswagen 1600 TL22:18,0 1:08,5
638Juutilainen HeikkiVolkswagen 1302 S23:04,9 1:55,4


Keskeyttäneet: 37, Möller Mika, 2A, Tekninen vika  -   41, Haapalainen Kari, LÄHTÖ, Tekninen vika  -   46, Aaltonen Kari, 3B, Ulosajo
 
Luokka 35, BMW-Rallisarja, kuutiotilavuus luokkasäännön mukaan, Lähti:15
EK3, 17.35km, nopein: 107.5km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
1114Hirvijärvi LasseBMW 325i (E36/2)9:41,0
2117Hokkanen HannuBMW 325i (E36)9:41,90,9
3109Paappanen PasiBMW 325i (E36)9:42,21,2
4118Laurila SamiBMW 325i (E36)9:42,81,8
5108Nieminen JoniBMW 325i (E36)9:51,410,4
6107Alalantela JukkaBMW 325i (E36)10:03,222,2
7116Koski RikuBMW 325i (E36)10:04,423,4
8115Luoma-aho AnssiBMW 325i10:07,726,7
9106Lappalainen PasiBMW 325i (E36)10:27,446,4
10112Näsi JuhaBMW 325i (E36)10:30,049,0
11105Kalliomäki IivariBMW 325i (E36)11:05,01:24,0
12111Saarinen TimoBMW 325i (E36)11:18,61:37,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1117Hokkanen HannuBMW 325i (E36)20:12,3
2114Hirvijärvi LasseBMW 325i (E36/2)20:16,2 3,9
3109Paappanen PasiBMW 325i (E36)20:16,4 4,1
4118Laurila SamiBMW 325i (E36)20:20,7 8,4
5108Nieminen JoniBMW 325i (E36)20:48,0 35,7
6116Koski RikuBMW 325i (E36)20:58,8 46,5
7107Alalantela JukkaBMW 325i (E36)20:59,6 47,3
8115Luoma-aho AnssiBMW 325i21:09,0 56,7
9106Lappalainen PasiBMW 325i (E36)21:42,2 1:29,9
10112Näsi JuhaBMW 325i (E36)21:56,9 1:44,6
11105Kalliomäki IivariBMW 325i (E36)23:10,7 2:58,4
12111Saarinen TimoBMW 325i (E36)23:13,9 3:01,6


Keskeyttäneet: 110, Hatanmaa Ville, 2B, Tekninen vika  -   113, Pellinen Tero, 3B, Tekninen vika  -   119, Lavio Jaakko, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 36, Nuottiluokka, 2WD, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:13
EK3, 17.35km, nopein: 114.2km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
1130Patajoki PeetuCitroën C2 R29:06,8
2124Rantasalo MikaCitroën C2 R29:10,94,1
3120Mattila ReijoVolkswagen Golf GTI 16V 2.09:11,04,2
4128Forsgren KimToyota Starlet9:17,610,8
5125Hynynen TeemuHonda Civic Type R (EP3)9:34,227,4
6127Kopalainen PenttiFord Escort RS 20009:38,932,1
7126Janger TomiToyota Starlet9:40,433,6
8122Patajoki NikoCitroën C2 R29:42,135,3
9123Kovanen SeppoBMW M39:45,438,6
10129Lehto TeroFord Fiesta R29:51,544,7
11131Kopalainen AleksiOpel Astra GSI10:14,71:07,9
12133Suvanto ReinoVolvo 24210:27,81:21,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1130Patajoki PeetuCitroën C2 R219:00,4
2120Mattila ReijoVolkswagen Golf GTI 16V 2.019:03,9 3,5
3124Rantasalo MikaCitroën C2 R219:06,7 6,3
4128Forsgren KimToyota Starlet19:18,6 18,2
5125Hynynen TeemuHonda Civic Type R (EP3)19:55,4 55,0
6126Janger TomiToyota Starlet20:00,4 1:00,0
7127Kopalainen PenttiFord Escort RS 200020:12,5 1:12,1
8123Kovanen SeppoBMW M320:20,1 1:19,7
9129Lehto TeroFord Fiesta R220:42,7 1:42,3
10131Kopalainen AleksiOpel Astra GSI20:57,6 1:57,2
11133Suvanto ReinoVolvo 24221:55,5 2:55,1
12122Patajoki NikoCitroën C2 R232:24,5*13:24,1


Keskeyttäneet: 121, Juhannusvuori Kimmo, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 122, Patajoki Niko, 2A, Myöhä, 1:00,0  -   122, Patajoki Niko, 1B, EK-maksimi, 1:40,0
 
Luokka 37, 2WD, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:10
EK3, 17.35km, nopein: 112.3km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
1141Mikkola JerryToyota Corolla GT9:16,2
2140Högström JuhaToyota Corolla GT9:20,54,3
3138Rokka SamiBMW 325i9:24,98,7
4143Piirainen JariBMW M39:29,713,5
5134Aaltonen AnttiOpel Astra F GSi 16V /9:35,018,8
6139Sorjasaari JyrkiFiat 131 Racing9:42,226,0
7137Rantasalo EsaOpel Kadett GSi 16V9:48,432,2
8135Rantala TaunoFord Escort RS 20009:53,537,3
9142Saari SamiToyota Starlet9:53,937,7
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1141Mikkola JerryToyota Corolla GT19:16,9
2140Högström JuhaToyota Corolla GT19:29,4 12,5
3143Piirainen JariBMW M319:39,8 22,9
4138Rokka SamiBMW 325i19:40,2 23,3
5134Aaltonen AnttiOpel Astra F GSi 16V /19:57,4 40,5
6139Sorjasaari JyrkiFiat 131 Racing20:07,1 50,2
7137Rantasalo EsaOpel Kadett GSi 16V20:21,9 1:05,0
8142Saari SamiToyota Starlet20:35,7 1:18,8
9135Rantala TaunoFord Escort RS 200020:43,9 1:27,0


Keskeyttäneet: 144, Kesseli Raimo, 2B, Tekninen vika